Podvodné výzvy k platbě za doménu

Stále se objevují podvodné žádosti o úhradu poplatku za prodloužení domény. Chodí snad všem vlastníkům domén po celém světě. Jak to v reálu může vypadat se podívejte na tomto náhledu.

Pozor. Občas to někdo zkouší i v češtině. Tam je větší šance, že se někdo nachytá. Takové e-maily vypadají velmi věrohodně. Mají kompletní údaje registrátora včetně třeba loga na faktuře. V takovém případě musíte zkontrolovat číslo bankovního účtu. Pokud je požadována platba na Paypal ověřte si to telefonicky.

Jak tomu předcházet?

Nic jiného než být opatrný se dělat nedá.

Plaťte vždy jen tomu kdo Vám doménu zaregistroval. Pokud jste zákazníky www.mklik.cz chodí Vám faktura jednou za rok na 990 Kč za celou službu z částky je hrazena i doména.

Hlídejte si expiraci. Zaneste si její datum do kalendáře. Datum expirace jednoduše zjistíte na www.nic.cz (jen pro koncovky .cz). Výzva k platbě od Vašeho správce je rozesílána zpravidla měsíc před tímto datem. Když přijde v jiné části roku je to podezřelé. Uvedený měsíční termín se může lišit, ale nikdy to nebude o několik měsíců. Většina podvodníků e-mail posílám před datem expirace.

Co dělat když peníze odešlete

S tím se toho moc dělat nedá. Peníze už nikdy neuvidíte. Doména Vám, ale zůstane.

Září 12th, 2019