Proč jsou odkazy pro webové stránky důležité

Internet je postavený na odkazování z jedné stránky na další. Bez odkazů by internet nebyl tím čím je. V dobách kdy ještě neexistoval žádný vyhledávač jako je Google nebo Seznam byl odkaz prakticky jedinou možnost jak internet prohledávat a jak se dostat na další webové stránky. Odkaz byl také hlavním a mnohdy zdrojem návštěvnosti.

Nejčastěji jsou odkazy textové. Odkazovat se dá ale i třeba obrázkem. Odkaz je cokoliv na co se dá kliknout a tím se dostanete na další stránku téhož webu nebo na úplně nový web.

Proč je důležité mít odkazy na webové stránky

Zpětné odkazy jsou reklamou na Váš web. Zpětné odkazy přivádějí na webové stránky návštěvníky. Zpětné odkazy také významnou měrou ovlivňují zda se web bude objevovat ve výsledcích hledání vyhledávačů a kde se v těchto výsledcích bude objevovat. Bez odkazů které vedou na Váš web nebudete na internetu vidět. Bez odkazů se prostě neobejdete.

Jaké odkazy mají smysl

Ne každý odkaz musí být pro Váš web přínosem. Největší hodnotu má odkaz který přivádí relevantní návštěvníky tedy takové návštěvníky kteří hledají službu nebo zboží které na webových stránkách nabízíte. Z takových návštěvníků se snázeji stávají zákazníci. Z toho se dá odvodit jaké odkazy mají smysl a je z toho i patrné kde by měl být odkaz umístěn.

Z obecného katalogu kde jsou stovky dalších odkazů na weby s jakýmkoliv tématem relevantní návštěvníky nedostanete. Na odkaz umístěný v patičce webu klikne málokdo. Jinak řečeno musíte získávat viditelně umístěné odkazy z tématicky a oborově stejných webů.

Vyvarujte se i tzv. výměny odkazů. Ani tyto odkazy nemají velkou hodnotu. Větší hodnotu mají jednosměrné odkazy tedy ty které vedou na Váš web zároveň nedáváte odkaz zpět na stejný web.

Jak zpětné odkazy získávat

O získávání zpětných odkazů někdy příště. Problematika je na samostatný článek.

Prosinec 1st, 2012