Program na úpravu fotek

Z minulého článku už víme kde vzít fotky pro webové stránky. Všechny fotky je nutné před vložením na web respektive před nahráním do redakčního systému upravit. Pro potřeby webových stránek není vhodné používat fotky v rozlišení které máte nastavené ve svém digitálním fotoaparátu. Za fotku o velikosti 5 MB která se bude dlouho načítat Vám návštěvníci webu určitě nepoděkují. Fotky je proto důležité nejdříve upravit.

Přestože máte možnost upravovat fotky přímo v redakčním systému je vždy lepší dělat veškeré úpravy ještě v počítači a do knihovny médií nahrávat již připravené obrázky pro publikování na webu. Editovat fotografie v počítači má řadu výhod. Především získáte větší možnosti úprav které lze dělat mnohem pohodlněji než v redakčním systému.

Musíte si proto ale nainstalovat do počítače program na úpravu fotek. Jejich opravdu mnoho. Některé jsou zdarma jako například Picasa od Google která má spousty funkcí a pro běžného uživatele je více než dostačující. Ještě větší možnosti poskytují placené programy. Doporučit lze Zoner Photo Studio nebo pro náročnější Adobe Photoshop.

Pokud nevíte co vybrat doporučuji vyzkoušet program Picasa který je ke stažení zdarma a česky. Kromě úpravy fotografií je to také kvalitní správce a prohlížeč fotografií které máte uložené v počítači. Má přednastavené efekty, umí jednoduše vytvořit koláž, film z fotek, webová alba a mnoho dalších funkcí. Úpravy nejsou složité na ovládání. Stačí na vybranou fotku dvakrát kliknout a hned se zobrazí panel kde naleznete možné úpravy včetně těch přednastavených. Pokud budete potřebovat poradit napište do diskuze pod článkem.

Doporučení

  1. Zásadně nepublikujete na webu fotky v maximálním rozlišení přímo z fotoaparátu. Plně dostačující je šířka 800 px. Viz první odstavec.
  2. Doporučuji pořizovat všechny fotky na šířku. Prostě při focení nedávat fotoaparát na výšku. Ušetříte si tím práci při zpracování fotek. Ve většině případů stejně není nutné takto foťák natáčet.
  3. Zamyslete se také nad tím jestli se nevyplatí investovat peníze do fotoaparátu. Fotky Vás na webu prezentují a velká část návštěvníků se rozhoduje podle obrázků. Přetáhněte tyto zákazníky na svou stranu a neposílejte je ke konkurenci.
Duben 23rd, 2013